Kapat

HDMI Nedir?

Anasayfa
Rehber HDMI Nedir?

Evinizde yada ofisinizde HD TV’niz veya yüksek çözünürlüklü herhangi bir ürününüz varsa, “HDMI” kelimesini muhtemelen duymuşsunuzdur. HDMI dijital cihazları birbirine yüksek bant genişliğinde bağlayabilmek için geliştirilen bir standarttır.  İngilizce adıyla HDMI yani “High Definition Multimedia Interface” Türkçesiyle “Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Arayüzü”, 2003 yılında ses (audio) ve görüntü (video) verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir arabirimdir.

HDMI öncesinde analog sinyaller düzenli olarak değişen elektrik akımından oluşmaktaydı. Hdmi’ de ise dijital sinyal kullanmaktadır. Yani 1 ve 0′ lardan oluşan bilgileri işleme alınır. Bu bilgiler kablo üzerinden elektrik pulsları şeklinde iletilir. Hdmi geleceğin teknolojisi olarak öngürülmektedir, yalnızca kablo karmaşasını ortadan kaldıran bir teknoloji değil; bağlantı konusundaki yeni endüstri standardıdır. Üstelik Blu-ray Disc gibi yüksek çözünürlük teknolojileriyle de uyumludur.

Hdmi standardı Dvi teknolojisine göre daha yeni bir teknoloji bir çok avantaja sahip. Aslında Hdmi bağlantısının en büyük avantajı görüntü ve sesin tek kablo üzerinden sıkıştırma yapılmadan iletilebilmesidir. 5 Gbps bant genişliği ile Hd Tv teknolojisini tam destekleyen Hdmi bağlantısı ile kayıpsız bir şekilde görüntü ve ses aktarımı mümkün olabiliyor.

HDMI standart, gelişmiş ve yüksek tanımlı video ile çok kanallı ses sinyallerinin tek kablo üzerinden taşınmasını desteklemektedir. DVB (-T,-S,-C) ve ATSC gibi MPEG sıkıştırma yapılmış video verisinin akışını tanımlayan dijital TV standartlardan bağımsızdır. Bu tür veriler bir dekoder ile tamamen çözülmüş (sıkıştırılmamış video) olarak HDMI çıkışına yönlendirilir.

 

Ayrıca;

Hdmi aynı zamanda 8-kanal, 192KHz, 24-bit sıkıştırılmamış ses desteği ile beraber Dolby Digital ve dts desteğine de sahiptir. Sürüm 1.3 ile beraber Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio gibi kayıpsız sıkıştırma yöntemleri de desteklenmeye başlamıştır.

HDMI dijital video (DVI-D veya DVI-I) taşıyan DVI arayüzü ile de uyumludur. Bu arayüz (DVI) birçok bilgisayar ve ekran kartında kullanılmaktadır.

 

Hdmi bağlantısının avantajları nelerdir?

 1.  High-Definition Ses ve Video
 2.  Basit Bağlanabilirlik
 3.  Entegre Kontrol
 4.  Otomatik format Ayarı
 5.  PC Uyumluluğu

 

Hdmi ürünleri nelerdir?

 1.  Hdmi Kablo
 2.  Hdmi – Dvi Kablo
 3.  Hdmi – Dvi Konnektör
 4.  Hdmi Splitter
 5.  Hdmi Switcher
 6.  Hdmi Repeater
1 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.